piatok 6. marca 2009

Po 30tich rokoch uz z tréningu vedu nerobím :-)

O tom, že má pre športovca význam viesť si tréningový denník, niet pochýb. Môj prvý v dvanástich rokoch som si dlho viesť nevydržal, ale aspoň mi pomohol s odstupom času nájsť presný deň, kedy som absolvoval svoj prvý chodecký tréning a prvé preteky.
Od 15tich rokov bol mojim tréningovým denníkom obyčajný zošit, neskôr , keď som sa dostal do strediska vrcholového športu v Banskej Bystrici, tréningový denník aký poznal snad každý športovec čo bol v nejakom športovom stredisku či klube.
Takto som si do tréningového denníka, či neskôr opäť obyčajného zošita dokázal písať dovtedy, kým som mal v chôdzi ambície sa zlepšovať a dosahovať vrcholné výkony. To bolo pred cca šiestimi rokmi, odvtedy som si zapisoval už len stručne nachodené či nabehné kilometre..
Nedávno sa ma kamarát spýtal, ako a koľko trénujem, keď si tak dlho udržujem stabilnú vysokú výkonnosť.Odpovedal som že už to u mňa nieje tak o tréningu ako pocitoch keď behám proste podľa chuti, aby som nepriberal, chutilo mi pivo a cítil sa v pohode..„Trénoval“ som dvadsať rokov a čo sa  za ten čas na mňa nalepilo teraz len z toho ťažím.
Dokonca keď dnes vybieham z domu, nikdy neviem, ako rýchlo a koľko kilometrov to bude. Takto sa vyhýbam sklamaním, naopak viem sa už len príjemne prekvapiť :-)
Veľa som sa naučil práve z tých tréningovych denníkov kde som si poctivo zapisoval nielen samotný tréning ale hlavne pocity ktoré som považoval za podstatné lebo ma to naucilo poznať  telo ako na záťaž reaguje, a tým ho počúvať...
Behanie ma baví práve takto,a verím že takto budem čo najdlhšie.Ak sa mi podarí presadiť sa aj umiestneniami síce poteší, prioritou to však už nieje..
Vraví sa že lenivosť je prirodzenna ľudská vlastnosť, a keďže i ja som podľahol modernej dobe internetu, odbehnute kilometre si vediem na www.behej.com.Úplne mi to pre môj prehľad stačí, veď onedlho mám štyridsať rokov,nehovoriao o mesiac tridsať čo som doma v Kysuckom Novom Meste prvýkrát vstúpil na škvárovú atletickú dráhu .
Dosť na to, aby som si už hoci nejaké bežecké výzvy stále mam,z treningu ťažkú hlavu nerobil :-)

4 komentáre:

Anonymný povedal(a)...

Taky mi ta jednoduchá matematika na behej.com vyhovuje :-((
mapo

Anonymný povedal(a)...

Ahoj Peťo, nechceš napísať niečo o svojích plánovaných závodoch na tento rok? Trebárs nějaká stovka? Nech viem, čo mám sledovať a na čo sa možem tešiť.
Štefan

Pefo povedal(a)...

Števo,určite o svojich tohtoročných bežeckých cieľoch či plánovaných pretekoch niečo napíšem,možno už po najbližšom víkende,kedy oslávim(?:-)štyridsiatku.
Tušíš však dobre, stovka je momentálne jedným z mojich cieľov. A to nielen "trebárs nejaká"...:-)

Anonymný povedal(a)...

Už sa na to těším. A myslel som "trebárs nějakú stovku" pod 7 hod.